Привреда

Привреда

Структура привреде

Основна привредна грана у ГО Нишка Бања је туризам базиран на природним лектовитим својствима геотермалне воде, лековитог блата и гаса за инхалирање. Близина Универзитата у Нишу, посебно Медицинског факултета, формирање Института за рехабилитацију „Нишка Бања“ , као наставне базе факултета, представља незаобилазни фактор развоја Нишке Бање, важне туристичке и здравствене дестинације. Ова чињеница представља основни разлог формирања градске општине са седиштем у Нишкој Бањи. Сеоска насеља у околини Нишке Бање својим пољопривредним ресурсима, ратарском, виноградарском и сточарском производњом, у функцији су развоја основне делатности – здравственог туризма. Сеоска насеља и сама развојем сеоског туризма дају допринос развоју основне привредне гране. Бољем стандарду становника доприносе и Индустрија алуминијума „Нисал“, као и мала и средња предузећа у области производње, трговине и услуга.

Туризам

Нишка Бања, поседује квалитативну базу за развој туризма. Природни ресурси, смештајни капацитети и традиција у овој области показују да су створени услови за интензиван развој квалитетног интегралног туристичког производа, кроз валоризацију термо-минералних вода, производњу здраве хране и других туристичких потенцијала неопходних за најквалитетнију туристичку понуду. Носилац смештаја у здравственом туризму је Институ за превенцију, лечење и рехабилитацију реуматских и кардиоваскуларних болести „Нишка Бања“. Институт у свом саставу има три стационара – „Радон“, „Зеленгору“ и „Терме“, са укупним смештајним капацитетом од 537 лежајева.

Пољопривреда

Територија Нишке Бање обухвата 7.408 хектара пољопривредних површина, од чега под житом 1.409 хектара, поврћем 339 хектара, крмним биљем 1.005 хектара, док је на 774 хектара засађена винова лоза, а на 466 хектара се налазе воћњаци. Шуме се простиру на површини од 4.300 хектара. Међу повртарским културама доминирају пасуљ и кромпир са просечним приносом од 871, односно 4.100 килограма по хектару. Један чокот просечно даје 0,7 килограма грожђа, стабло шљиве 12,3 килограма, а стабло јабуке 18,8 килограма. Сточари на територији општине најчешће се баве говедарством (7 говеда по хектару), свињарством (11 свиња по хектару) и овчарством (24 овце по хектару).

Индустрија

Највећи индустријски погон на територији ГО Нишка Бања је Индустрија за прераду алуминијума и алуминијумских легура „Нисал“ а.д. Производни погони компаније са 470 запослених налазе се на простору од 11 хектара смештених поред железничке пруге и пута Ниш-Софија. Основни програм „Нисала“ су шипкасти материјали од специјалних алуминијумских легура, као и грађевински производи од алуминијума – прозори, врата, кровне куполе и алуминијумско-стаклене фасаде.

Мала и средња предузећа

На подручју Градске општине Нишка Бања евидентирано је 470 привредних субјеката, међу којима је највише радњи и малих и средњих предузећа. Градска општина Нишка Бања укључена је у реализацију ЛЕДИБ програма који у знак подршке локалном економском развоју финансира данска Влада. У оквиру реализације овог програма урађена је Стратегија развоја малих и средњих предузећа и предузетништва.

Коментари су затворени.