Инфраструктура

Инфраструктура

Саобраћајна инфраструктура

Нишка Бања се налази на краку Коридора 10 према Софији и Истанбулу, од кога се на подручју општине одваја регионална саобраћајница према Гаџином Хану. Насељена места на територији Градске општине Нишка Бања повеза су са 60 километара путева. Јавни превоз је организован као градски и приградски аутобуски саобраћај. Железничка станица Нишка Бања налази се на источном краку железничког Коридора 10 који пролази и кроз насеље Никола Тесла, Просек, Сићево и Островицу.

Комунална инфраструктура

Водопривреда и водоснабдевање

Река Нишава, која извире у суседној Бугарској основни је водоток на територији Градске општине Нишка Бања. Нишава протиче кроз Сићевачку клисуру и највећим делом представља границу према Градској општини Пантелеј. На њеним обалама налазе се Островица, Сићево, Просек, Нишка Бања и насеље Никола Тесла У Нишаву се уливају Јелашничка река, Кутинска река и Топла река. Јелашничка река протиче кроз Горњу и Доњу Студену, Чукљеник и Јелашницу. Кутинска река протиче кроз Лазарево Село, Прву Кутину и насеље Никола Тесла, док Топла река протиче кроз Нишку Бању. Обале ових река су делимично уређене, и повремено, приликом наглог отапања снега и обилних киша, не могу да спрече плављење.

Снабдевање пијаћом водом је колективно и индивидуално. Градским водоводом покривен је највећи број насеља, један број села има локални водовод, док део домаћинстава користи индивидуалне изворе.

Казанализациона мрежа

Већи део Нишке Бање и насеља Никола Тесла прикључен је на градску канализациону мрежу. Највећи део насеља на територији општине, међутим, нема канализациону мрежу и користи септичке јаме. Посебан систем за одвођење површинских вода не постоји. Површинска вода се делимично одводи кроз градску канализацију.

Електроенергетска инфраструктура

ЕД „Југоисток“ – „Електродистрибуција Ниш“ дистрибуира електричну енергију на целој територији града и на територији Градске општине Нишка Бања. Висок степен електрификације није увек праћен и квалитетом електричне енергије. Због застарелих инсталација, пре свега трафо-станица, напон је често испод прописаног. На територији општине налазе се две хидроелектране. Хидроелектрана „Света Петка“, снаге 645 кW, изграђена је 1908. године, а хидроелектрана Сићево, снаге 1,69 мW, изграђена је 1931. године.

Грејање и гасификација

На територији општине не постоји централни систем грејања. Објекти Инситутута за рехабилитацију „Нишка Бања“ добијају топлотну енергију из централне топлане на мазут у „Радону“. Хотели „Озрен“ и „Партизан“ за грејање користе угаљ. У највећем броју домаћинстава у употреби су појединачни енергетски извори који превасходно користе дрва. У току 2009. године урађена је секундарна гасоводна мрежа у насељу Никола Тесла, са капацитетом од 1.200 прикључака.

Телекомуникације

Телекомуникациону инфраструктуру Градске општине Нишка Бања чини дигитализована мрежа фиксне телефоније Телеком Србије и мреже мобилне телефоније Телекома, Теленора и ВИП-а. Прикључак на интернет могућ је преко АДСЛ-а и кабловске мреже оператера ЈОТЕЛ.

Урбанизација

На територији Градске општине Нишка Бања већина објеката намењена је индивидуалном становању. На територији ГО Нишка Бања индустријска зона у класичном смислу не постоји. Привредни објекти се налазе у оквиру зоне становања. У новије време поред саобраћајница формирана је зона складишта и сервиса. Уређене парковске површине (70 хектара) постоје једино у Нишкој Бањи. На територији општине постоји уређена зелена пијаца у Нишкој Бањи и сточна пијаца у Јелашници.

Средиште општине Нишка Бања представља урбану целину. Према Генералном урбанистичком плану Ниша 2010-2025. подручје Градске општине Нишка Бања дели се на две целине – градску и сеоску. Урбани градски део према овом плану чине насеља Нишка Бања, насеље Никола Тесла и Јелашница. Остала насељена места нису обухваћена Генералним урбанистичким планом Ниша 2010-2025.

Коментари су затворени.