Gradska opština Niška Banja ovim putem obaveštava zaposlene o pravima koja imaju prema navedenom zakonu.
Zakonom je uređen postupak uzbunjivanja, kao i zaštita uzbunjivača.
- „Unutrašnje uzbunjivanje“ je otkrivanje informacije koja sadrži podatke o kršenju propisa, kršenju ljudskih prava, vršenju javnog ovlašćenja protivno svrsi zbog koje je povereno, opasnosti po život, javno zdravlje, bezbednost, životnu sredinu, kao i radi sprečavanja štete velikih razmera, u Gradskoj opštini Niška Banja;
- „Uzbunjivač“ je fizičko lice koje izvrši uzbunjivanje u vezi sa svojim radnim angažovanjem, postupkom zapošljavanja i korišćenjem usluga kod Gradske opštine Niška Banja;
- „Radno angažovanje” je radni odnos, rad van radnog odnosa, volontiranje, vršenje funkcije, kao i svaki drugi faktički rad za Gradsku opštinu Niška Banja;
4.,,Ovlašćeni organ“ je organ Republike Srbije, ili jedinice lokalne samouprave ili nosilac javnih ovlašćenja nadležan da postupa po informaciji kojom se vrši uzbunjivanje, u skladu sa zakonom; - „Nedozvoljeni uticaj“ je vršenje pritiska ili drugog oblika nedozvoljenog postupanja kojim se utiče na tok i ishod postupka po informaciji u vezi sa unutrašnjim uzbunjivanjem;
- „Štetna radnja“ je svako činjenje i nečinjenje u vezi sa uzbunjivanjem kojim se uzbunjivaču ili licu koje ima pravo na zaštitu kao uzbunjivač ugrožava ili povređuje pravo, odnosno kojim se ta lica stavljaju u nepovoljniji položaj.
POSLODAVAC IMA SLEDEĆE OBAVEZE:
- da, u okviru svojih ovlašćenja, preduzme mere radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti u vezi sa informacijom;
- da, u okviru svojih ovlašćenja, zaštiti uzbunjivača od štetne radnje, kao i da preduzme neophodne mere radi obustavljanja štetne radnje i otklanjanja posledica štetne radnje;
- ne sme preduzimati mere u cilju otkrivanja identiteta anonimnog uzbunjivača;
- da svim radno angažovanim licima dostavi pismeno obaveštenje o pravima iz ovog zakona;
- da odredi lica ovlašćena: za prijem informacije i vođenje postupka u vezi sa uzbunjivanjem.
POSTUPAK UNUTRAŠNJEG UZBUNJIVANJA
Postupak unutrašnjeg uzbunjivanja započinje dostavljanjem informacije poslodavcu.
Poslodavac je dužan da postupi po informaciji bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema informacije, kao i da obavesti uzbunjivača o ishodu postupka po njegovom okončanju, u daljem roku od 15 dana od dana okončanja postupka.
Poslodavac je dužan da, na zahtev uzbunjivača, pruži obaveštenja uzbunjivaču o toku i radnjama preduzetim u postupku, kao i da omogući uzbunjivaču da izvrši uvid u spise predmeta i da prisustvuje radnjama u postupku.
Poslodavac, koji ima više od deset zaposlenih, dužan je da donese opšti akt kojim će urediti postupak unutrašnjeg uzbunjivanja i to najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu Zakona (najkasnije do 4.12.2015. godine).
Poslodavac je dužan i da odredi lice koje je ovlašćeno za prijem informacija i vođenje postupka u vezi sa uzbunjivanjem.
ZAŠTITA UZBUNJIVAČA
Zakonom je zabranjeno sprečavanje uzbunjivanja kao i preduzimanje štetne radnje prema uzbunjivaču.
ŠTETNA RADNJA je svako činjenje ili nečinjenje u vezi sa uzbunjivanjem kojim se uzbunjivaču ili licu koje ima pravo na zaštitu kao uzbunjivač ugrožava ili povređuje pravo, odnosno kojim se ta lica stavljaju u nepovoljniji položaj.
U postupku unutrašnjeg uzbunjivanja poslodavac ne sme činjenjem ili nečinjenjem da stavi uzbunjivača u nepovoljniji položaj u vezi sa uzbunjivanjem, a naročito ako se nepovoljniji položaj odnosi na:
- zapošljavanje;
- sticanje svojstva pripravnika ili volontera;
- rad van radnog odnosa;
- obrazovanje, osposobljavanje ili stručno usavršavanje;
- napredovanje na poslu, ocenjivanje, sticanje ili gubitak zvanja;
- disciplinske mere i kazne;
- uslove rada;
- prestanak radnog odnosa;
- zaradu i druge naknade iz radnog odnosa;
- isplatu nagrade i otpremnine;
- raspoređivanje ili premeštaj na drugo radno mesto;
- nepreduzimanje mera radi zaštite zbog uznemiravanja od strane drugih lica;
- upućivanje na obavezne zdravstvene preglede ili upućivanje na preglede radi ocene radne sposobnosti.
Odredbe opšteg akta kojima se uzbunjivaču uskraćuje ili povređuje pravo, odnosno kojima se ova lica stavljaju u nepovoljniji položaj u vezi sa uzbunjivanjem, ništave su.
Uzbunjivač ima pravo na zaštitu, u skladu sa Zakonom, ako:
- izvrši uzbunjivanje kod poslodavca, ovlašćenog organa ili javnosti na način propisan zakonom;
- otkrije informaciju u roku od jedne godine od dana saznanja za izvršenu radnju zbog koje vrši uzbunjivanje, a najkasnije u roku od deset godina od dana izvršenja te radnje;
- bi u trenutku uzbunjivanja, na osnovu raspoloživih podataka, u istinitost informacije, poverovalo lice sa prosečnim znanjem i iskustvom kao i uzbunjivač.
U slučaju nanošenja štete uzbunjivaču zbog uzbunjivanja, uzbunjivač ima pravo na NAKNADU ŠTETE u skladu sa zakonom koji uređuje obligacione odnose, a uzbunjivač ima pravo na SUDSKU ZAŠTITU ukoliko je prema njemu učinjena štetna radnja.
SUDSKA ZAŠTITA se ostvaruje podnošenjem tužbe za zaštitu u vezi sa uzbunjivanjem nadležnom sudu, u roku od šest meseci od dana saznanja za preduzetu štetnu radnju, odnosno tri godine od dana kada je štetna radnja preduzeta. U postupku sudske zaštite nadležan je viši sud prema mestu preduzimanja štetne radnje ili prema mestu prebivališta tužioca
ZAŠTITA PODATAKA O LIČNOSTI UZBUNJIVAČA
Ovlašćeno lice je dužno da, štiti podatke o ličnosti uzbunjivača, odnosno podatke na osnovu kojih se može otkriti identitet uzbunjivača, osim ako se uzbunjivač ne saglasi sa otkrivanjem tih podataka, a u skladu sa zakonom koji uređuje zaštitu podataka o ličnost
Ovlašćeno lice je dužno da prilikom prijema informacije, obavesti uzbunjivača da njegov identitet može biti otkriven nadležnom organu, ako bez otkrivanja identiteta uzbunjivača ne bi bilo moguće postupanje tog organa, kao i da ga obavesti o merama zaštite učesnika u krivičnom postupku.
Ako je u toku postupka neophodno da se otkrije identitet uzbunjivača, ovlašćeno lice dužno je da o tome, pre otkrivanja identiteta, obavesti uzbunjivača.
ZABRANA ZLOUPOTREBE UZBUNJIVANJA
Zloupotrebu uzbunjivanja vrši lice koje:
- dostavi informaciju za koju je znalo da nije istinita;
- pored zahteva za postupanje u vezi sa informacijom kojom se vrši uzbunjivanje traži protivpravnu korist.
Lica ovlašćena za prijem informacije i vođenje
postupka u vezi sa unutrašnjim uzbunjivanjem:
- Marija Lazarević,
zaposlena u Upravi Gradske opštine Niška Banja,
na poslovima budžetsko planiranje i izveštavanje Odseka za budžet i finansije i - Siniša Milinković,
zaposlen u Upravi Gradske opštine Niška Banja,
na poslovima savetovanja i sradnje Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj.
Radno vreme: 7:30 – 15:30